Frederik Backman: Medvědín

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Björnstadu to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Björnstadu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Björnstadu jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Milan Kundera: Kniha smíchu a zapomnění

Kniha bez tradiční románové formy, inspirovaná Beethovenovými variacemi, vykazuje typické znaky autorovy poetiky. Kombinuje realitu s fikci, užívá antiiluzivní prvky a symboly, cituje a odkazuje na literární a hudební díla. Vyprávění narušují subjektivní vzpomínky a komentáře i úvahy o existenciálních otázkách, o kráse, lásce, sexu, lítosti, emigraci. Kriticky se vyjadřuje k poměrům v normalizačním Československu. Jednotlivé části mají odlišný děj i hrdiny kromě čtvrté a šesté, které na sebe navazují a jsou spojeny výraznou postavou Taminy. Krásná ovdovělá emigrantka je zaměstnaná jako servírka v hospůdce v provinčním městě v západní Evropě. Žije jen vzpomínkami na milovaného manžela, po kterém jí zbyla jen pasová fotografie. Velmi ji trápí postupně slábnoucí paměť, a tak naváže milostný vztah s jiným mužem, aby získala své dopisy a zápisníky, které zůstaly v Praze. Česky psaný román poprvé vyšel v exilu v roce 1979 ve francouzském překladu v nakladatelství Gallimard a o dva roky později v Torontu v Sixty-Eight Publishers. Nynější druhé české vydání s řadou autorových změn a škrtů doprovází doslov Sylvie Richterové.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Benjamin Ludwig: Ginny Napořád

Ginny je třináct a bydlí v pětnounské rodině. U nových rodičů je docela spokojená, ale ví, že tam nemůže zůstat. Ginny je totiž zvláštní. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslova a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zpátky k mámě a postarat se o panenku. Její odhodlání a strach, že se Mimi panně, kterou před čtyřmi lety musela nechat doma pod postelí, něco zlého stalo, ji pohání vpřed s urputností, která je zprvnu nepochopitelná a posléze fascinující. Ginny už kvůli svému pátrání utekla ze tří předchozích pěstounských rodin, a ačkoli jsou její současní pěstouni chápaí a laskaví, její umíněná snaha dostat se zpátky k matce je znepokojuje a vyčerpává. A když nyní Maura čeká vlastní dítě, vykládá si Ginnyho chování jako nebezpečné a začíná se o své novorozeně bát.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Philippe Brenot: Sex komiks

Komiksový bestseller, první svého druhu, zachycuje s erudicí a zároveň humorem dějiny sexu, sexuality a lidské intimity od pravěku až po vize budoucnosti. Obnažuje témata, o nichž víme možná překvapivě málo: co je to vlastně erotika, kde se vzal sklon k monogamii, kdy a kde se pořádaly falické slavnosti, jak to bylo s používáním pásů cudnosti a vynálezem kondomu nebo jak překvapivě genderově rovnostářské byly některé staré civilizace.Sexuální motivy se tu prolínají mytologií, náboženstvím, politikou, uměním, kniha se věnuje dobovým zákazům a předsudkům, historickým přístupům k masturbaci či homosexualitě, proměnám pojetí perverze a slasti, vlivu pohlavních nemocí na promiskuitu a mnohým dalším otázkám. Stačí už jen zaujmout vaši oblíbenou (čtecí) polohu…

Podívejte se na knihu v katalogu.

Jiří Bílek: Marie Terezie

Císařovna Marie Terezie. To jméno zná jistě každý, vždyť byla jedinou ženou, která vládla habsburské monarchii a jako jediná česká královna, ne pouhá manželka krále, usedla i na český trůn, ačkoliv právě české země a Čechy neměla nikdy ráda. Její osobnost a životní osudy ale byly mnohem složitější a v řadě ohledů jiné, než se i dnes často traduje. Knížka, kterou právě držíte v ruce, se snaží představit Marii Terezii nejen jako panovnici spoluutvářející tehdejší Evropu a reformující zaostalou habsburskou monarchii, ale také jako dceru, manželku, matku, babičku, tchyni a především ženu, která milovala a byla milována a snad ještě víc nenáviděna těmi, kteří se nedokázali smířit s tím, že na trůn obrovské říše usedla ženská a dokázala ji nejen ubránit, ale i přivést k novému rozkvětu a síle.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Tereza Ščerbová: Krtník

Krtníci se nerodí, ale objevují. Neumírají, ale mizí. Krtník žije v horách, kde zpívá liškám a vodopádu a povídá si s kameny. Žije tady a teď, nic mu neschází. Než potká Medvěda z města, který mu svými barvitými historkami o velkém světě zamotá hlavu. Vozí mu knížky, povídají si spolu a spřátelí se. A pak si Medvěd klidně zmizí! Krtníkovi poprvé v životě něco chybí. A tehdy do hor přichází Zaškvara - prapodivná, ošklivá bytost se dvěma tlamami. Naslibuje smutnému Krtníkovi, že ho vezme do města za Medvědem. Když bude něco zajímavého umět. Pořádně. Nejlépe ze všech! Ve snaze stát se někým jiným (aby ho Medvěd měl rád), dělá Krtník všechno, co si Zaškvara zamane, a postupně ztrácí sám sebe. Symbolický příběh pro děti, které brzy čeká svět dospělých, i pro dospělé, kteří si chtějí vzpomenout, jak být šťastný. 

Podívejte se na knihu v katalogu.

Josef Schovanec: Vítejte v Autistánu

Přízračná stanice londýnského metra, orientální bazar, exotická gastronomie Balúčistánu... Josef Schovanec, muž s autismem a s doktorátem z filozofie, nás v souboru krátkých svižných textů zve na originální cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž díky svým bezprostředním zkušenostem a neokázalému úsudku dokáže vyprávět fascinující věci.

Podívejte se na knihu v katalogu.

Fredrik Backman: Co by měl můj syn vědět o světě

Fredrik Backman vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhnou čtenářovo srdce. 
"Mému synovi. Už teď se ti omlouvám. Za všechno, co udělám špatně. Za všechno, k čemu se nedostanu. Za minibus. Za kraťasy. Za tričko s nápisem 'Správní chlapi váží přes 90 kilo'. Za snahu dát si 'high five' s tvými kamarády. Za tuto knihu. Knihu o věcech, které bys měl podle mě vědět o světě. O fotbalu, IKEA, o tom, jaké to je být mužem, o Bohu a smažené snickersové zmrzlině. O tom, jaké to je ztratit klíčky od auta a proč musel táta zabít zpívající plastovou žirafu. Tato kniha je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já."

Podívejte se na knihu v katalogu.

Paul Beatty: Zaprodanec

Hlavní hrdina románu je černošský mladík, který se živí pěstováním melounů a marihuany. Zároveň si doma vydržuje osobního otroka Hominyho, který svůj úděl bere jako poslání. Leitmotivem románu je protagonistův vztah s dávno zemřelým otcem (zastřelen policií), podivuhodným psychologem, který se snaží demonstrovat odlišnosti černošské komunity oproti té bílé pomocí empirického výzkumu, při němž používá vlastního syna. Ten se tak dočká výprasku od spoluobčanů, když na ulici působí jako figurant, kterého chce otec okrást, aby vzbudil v souvěrcích patřičnou sounáležitost, a ti mu tak přišli na pomoc. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči, respektive kdyby nešlo o 60. léta 20. století, kdy probíhala závěrečná fáze boje menšin za občanská práva v USA.

Podívejte se na knihu v katalogu.