Žena č. 37

Kino Panorama

Vernisáž výstavy fotografií na plátně kolínského fotografa Petra Hejcmana.

Petr Hejcman
žije a pracuje v Kolíně. Věnuje se fotografování a filmování především s regionální tématikou. Zachycuje důležité obrazy a události Kolínska nekomerčním způsobem. Přispívá svými fotografiemi do knih, tiskovin a propagačních materiálů města Kolína, Regionálního muzea Kolín a farnosti Kolín. Některé z jeho snímků jsou již uchovány v Národním muzeu fotografie.
K velmi populárním patří zejména jeho fotografická zachycení z cest po Arménii, Náhorním Karabachu a Ruském severu. Účastní se celostátních i mezinárodních soutěží. Je držitelem řady ocenění za fotografii i film. Dnes tvoří digitálním snímáním, nicméně mnoho jeho fotografií bylo pořízeno na film.
Je především fotografem reportáže a dokumentu. Již od dětství se zaměřuje na fotografování lidí. Zachycuje člověka v krajině, při práci a ve volných chvílích. Jeho snímky lidí v krajině jsou spíše romanticky laděné, zatímco ateliérové focení má fantastický náboj. Samotné fotografie krajiny jsou pak více dramatické než romantické. Ve své práci ukazuje dramatičnost, romantiku, fikci, lidskost a skvost. Techniky softwaru využívá minimálně, více si pomáhá technikou, jak říká: "Co je po ruce, jako jsou předměty, prostředí, světlo apod."
Začal vystavovat v roce 1999 samostatnou výstavou v Kině 99 nazvanou Tváře filmu. Poté následovaly další výstavy např. Čas bytí, Noemova archa, Franz Kafka Kolínský, Socha a město, Tam na druhém břehu, Via Lucis1989 - 2009, Spirála života, Město nad řekou, Skrytá identita, Touhy a další v knihkupectví Arton Kolín, Galerii Naivní anděl Kolín, Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci, Kině 99, Infocentru Kolín, na Zvonici Sv. Bartoloměje, kolínských restauracích a akcích.