Graffovo kvarteto

Kruh přátel hudby 2019/20
Středa 11. 3. 19:00
Zámecký skleník
Hudba
180Kč

Tento koncert se koná. Graffovo kvarteto patří mezi přední české soubory střední generace a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 - Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 -Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů.

Graffovo kvarteto:
Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík-housle
Lukáš Cybulski-viola, Michal Hreňo-violoncello

Program:
Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet F dur, op. 18, č. 1
Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 "Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty"
Antonín Dvořák (1841-1904): Smyčcový kvartet F dur, op. 96 "Americký"

Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se podíleli členové Janáčkova kvarteta (zvláště Prof. Adolf Sýkora) a v letech 2006 až 2018 Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů a na mnoha významných hudebních festivalech, v poslední době například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno, Concentus Moraviae ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Soubor rovněž uvedl celou řadu světových premiér děl významných domácích a zahraničních skladatelů (Bohuslav Martinů, André Previn, Werner Schulze, Jiří Pavlica, Milan Slimáček, Miloš Štědroň ad.)

Vstupné: 180 Kč na místě / 150 Kč v předprodeji / 90 Kč studenti

Zakupte si zde na webových stránkách e-vstupenku (platba kartou) a vytiskněte si ji z pohodlí domova. Přímý prodej vstupenek najdete v Městském informačním středisku Boskovice, Masarykovo nám. 1, tel. 516 48 86 77.