Koncert k výročí 110 let od narození Františka Kysilky

Pěvecké sdružení moravských učitelů
Neděle 20. 10. 19:00
Zámecký skleník
Hudba
150Kč

Vystoupí Pěvecké sdružení moravských učitelů a Pěvecký sbor NOTA Gymnázium Boskovice. Na programu díla L. Janáčka, A. Dvořáka, Z. Lukáše, P. Česnokova a P. Janczaka.

Pěvecké sdružení moravských učitelů založil v r. 1903 pedagog a sbormistr Ferdinand Vach ze studentů a absolventů kroměřížského Pedagogia, aby s ním uskutečnil svůj sen - povýšit tehdejší nadšené sborové zpívání na profesionální úroveň hudby instrumentální. Položil tak základy moderní sborové reprodukce postavené na technické dokonalosti. V roce 1904 začala plodná spolupráce PSMU s Leošem Janáčkem, který se některých zkoušek aktivně zúčastňoval. Dodnes je tvorba L. Janáčka stěžejním repertoárem sboru. Na Vachovo průkopnické dílo navázal druhý dirigent Jan Šoupal. Pod jeho vedením dosahovalo PSMU suverénních vítězství po celé Evropě. Po Janu Šoupalovi převzal dirigentskou taktovku Antonín Tučapský. V roce 1974 byl donucen k emigraci a sbor vedl Oldřich Halma, který obohatil repertoár PSMU skvělými úpravami lidových písní. Následující rok začíná se sborem spolupracovat profesor Lubomír Mátl, který jako sbormistr a umělecký vedoucí vedl sbor do roku 2015. I pod jeho vedením sklízel sbor úspěchy nejen v Evropě, ale i v Japonsku ( 1991), Kanadě a USA (2003). V lednu 2015 převzal sbor sbormistr a skladatel Jiří Najvar, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Hudební fakulty JAMU v Brně. V září roku 2015 začal s PSMU opět spolupracovat i dirigent Jiří Šimáček. Ten je v současné době jediným a velmi úspěšným uměleckým vedoucím sboru.

Na programu díla L. Janáčka, A. Dvořáka, Z. Lukáše, P. Česnokova a P. Janczaka
Sóla: Helena Kalambová, Václav Curylo, Ivan Stejskal
Houslový doprovod: Roman Herodes
Sbormistr: Jiří Šimáček
Host programu: Pěvecký sbor NOTA Gymnázium Boskovice, sbormistr Martin Nerud

Vstupné: 150 Kč na místě / 120 Kč v předprodeji

Zakupte si zde na webových stránkách e-vstupenku (platba kartou) a vytiskněte si ji z pohodlí domova. Přímý prodej vstupenek je od 7. října 2019 dočasně na 14 dní přesunut z Městského informačního střediska k nám do kanceláří kulturního střediska na Kpt. Jaroše 15 (budova kina). Vstupenky si můžete zakoupit u nás v dopoledních hodinách mezi 8.00 až 12.00 hod., v pondělí a ve středu pak i odpoledne od 13.00 do 16.00 hod. Děkujeme za pochopení. Tel. 516 45 35 44.