Ještě jsem tady

Výstava fotografií Ondřeje Pokorného

17. 9. - 24. 10. 2021 | Kino Panorama Boskovice

Soubor fotografií klientů charity, který vznikal v letech 2018 až 2021 v Olomouci a v Brně. Za svůj portrét klienta sociálních služeb získal Ondřej Pokorný (1974) v celonárodní soutěži Můj svět (kategorie Každodenní život) ocenění z rukou Jindřicha Štreita. Vernisáž výstavy se uskuteční 17. září v 18.00 v kině Panorama.

Rozkulačeno!

Půlstoletí perzekuce selkého stavu

8. 7. - 12. 9. 2021 | Kino Panorama

Výstava připomíná změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených hospodářů, „kulaků“, mapuje období jak násilné kolektivizace, tak následného zkolektivizovaného hospodářství. Nechybí ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla.

Výstava probíhá v rámci festivalu Boskovice 2021.

Sliby versus realita

2.10. - 12.10. 2020 | Masarykovo náměstí Boskovice 

Propaganda vždy byla důležitým nástrojem nedemokratických režimů, nejinak tomu bylo v případě komunistického Československa mezi lety 1948 a 1989. Výstava přináší na deseti plakátech výstižné srovnání někdejších propagandistických příslibů lepší budoucnosti a následné reality. Barevné socialistické plakáty s budovatelskými hesly kontrastují s dobovými černobílými fotografiemi významných českých fotografů (Karla Cudlína, Lubomíra Kotka, Dany Kyndrové, Jana Šibíka, Jindřicha Štreita a dalších).

Spolu v bublinách

Polsko-české století v komiksu | 28.7. - 20.9. 2020 | Kino Panorama

Češi a Poláci spolu v komiksu! Výstava představuje vítězné práce soutěže Polského institutu v Praze a Českého centra ve Varšavě, do níž se přihlásilo přes šedesát autorů – většinou mladých výtvarníků a scenáristů. Mezi oceněnými jsou například Kateřina Čupová, Štěpánka Jislová nebo Marek Rubec, na polské straně pak Artur Biernacki nebo Krzysztof Skory. Inspirací se jim stali hrdinky a hrdinové z obou stran hranice, jejichž osudy jsou si až neuvěřitelně podobné. Ať už je to osobní statečnost Milady Horákové a Witolda Pileckého, kteří se stali oběťmi nacistického teroru i komunisty zinscenovaného politického procesu, nebo čin Ryszarda Siwiece a Jana Palacha, „živých pochodní“ radikálně odsuzujících okupaci Československa v roce 1968. Češi a Poláci prožívali dramatické 20. století společně a stáli před stejnými výzvami: postavit se dvěma totalitním režimům patřilo mezi ty nejtěžší. 
Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice se putovní výstava představí v roce, kdy si připomínáme tři výročí, spojená s hrdinkami komiksů. Před 110 lety se ve Varšavě narodila Irena Sendlerová, zachránkyně stovek dětí z varšavského ghetta. Sedmdesát let uplynulo od justiční vraždy Milady Horákové, proti níž protestovaly osobnosti jako Albert Einstein nebo Eleanor Rooseveltová. V komunistickém Polsku pak stávky na podporu Anny Walentynowicz vedly před čtyřiceti lety, až ke vzniku nezávislého odborového hnutí Solidarita – jednomu z prvních kroků na desetileté cestě k prvním svobodným volbám v komunistickém bloku.

Recepty do kočičí misky

8.3. - 22.3. 2020 | Prostor

Na základě textů, které sesbíral a sepsal zaměstnanec ubytovny pro lidi bez domova, Martin Havel vznikla ilustrovaná Vokurkova pouliční kuchařka. Ilustrace pro 15 receptů vznikaly pod rukama osmi, převážně královehradeckých výtvarníků, z řad profesionálů i amatérů. Kuchařka vyšla v nákladu 50 ks a jejím záměrem  je upozornit na téma bezdomovectví.

Supermarket SVĚT

9.3. - 22.3. 2020 | Kino Panorama

Unikátní interaktivní výstava pro žáky středních škol a vyšší ročníky základních školy zve studenty ke zkoumání věcí a globálních souvislostí jejich výroby, vlastních otázek i postojů. Na stanovištích s interaktivními předměty a panely studenti doslova zváží své oblečení, rozeberou mobil v nadživotní velikosti, zaplatí za čokoládu pěstiteli kakaovníku a sledují, kde se peníze po cestě k němu ztrácejí. Výstava vznikla pod záštitou vizuálního umělce Petra Nikla.

Festival Boskovice 2019

Spojeni Foglarem | 4.7. - 25.8. 2019

Ilustrátoři a kreslíři příběhů Jaroslava Foglara.

 

Karel Šuster | 4.7. - 25.8. 2019

Fotografie z natáčení první řady seriálu a filmu Zdivočelá země.

 

Příběh banánu

3. 4. – 21. 4. 2019 | Kino Panorama Boskovice

Ročně sníme průměrně 9,9 kilogramu banánů. Jsou sladké, zdravé a téměř vždy v akci. Jaký je ale opravdový příběh levného banánu? V létě 2016 vyrazili Bára a Pavla z Ekumenické akademie, Standa z NaZemi a reportér Jakub do Panamy a Kostariky zkoumat pracovní podmínky lidí pracujících na banánových plantážích. Během cesty vedli rozhovory se stovkou lidí, kteří čelí nízkým mzdám, nuceným přesčasům, nebezpečným pracovním podmínkám a potlačování odborů..

Ukradené dětství: Dětská práce očima čtyř českých fotografek

1. 4. – 30. 4. 2019 | Kafe za rohem, Plačkova 4, Boskovice

Výstava, kterou nafotily čtyři známé české fotografky - Alžběta Jungrová, Jarmila Štuková (dříve Kovaříková), Markéta Kutilová a Lenka Klicperová. Fotografie zachycují život pracujících dětí, s nimiž se autorky setkaly při svých cestách po Africe, Asii a v dalších rozvojových zemích.

Na světě pracuje podle OSN více než 300 miliónů dětí. Téměř třetina z nich se přitom něco naučí, pomůže rodičům, chodí do školy a neztrácí bezstarostné dětství. Zbylých 215 miliónů dětí pracuje v podmínkách, které poškozují jejich zdraví, brání získat vzdělání a vymanit se jednou z chudoby, do níž se narodily.

Příběhy bezpráví – Z vězeňských spisů

25. 3. – 7. 4. 2019 | Masarykovo náměstí Boskovice

Výstava byla původně instalována v listopadu 2007 na Václavském náměstí. Jedná se o portréty z vězeňských spisů pořízené policejními fotografy – fotografie žen i mužů, lidí ve studentském věku i těch, kteří mohli být jejich prarodiči, lidí prostých i vzdělaných, z velkých měst i malých vesnic. Co je spojovalo? Všichni se stali oběťmi totalitní justiční zvůle. A ještě něco pro ně bylo společné – odvaha, nezlomnost, mravní síla. Podobný osud jako oni přitom měly i tisíce dalších československých občanů – jim všem je výstava věnována.