Jason Aaron: Thor – bůh hromu znovuzrozený

Thor se vrátil! Thor Odinson získal zpátky své kladivo… a spolu s ním i nové světy plné problémů. Asgardské artefakty jsou rozházené po celé Zemi, a aby je získal, bude muset Thor čelit nejen novým protivníkům, ale i pěkně ošklivým skutečnostem. A Juggernautovi.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Matěj Dadák: Lovci švábů

Dystopicky laděný román českého autora. Kam prchnout ze země, do které jiní s nadějí utíkají? Tereza žije se svým o čtyřicet let starším mužem Edou v opevněném statku blízko ostře střežených hranic s Polskem. Téměř odtud nesmí na krok, protože v okolí přestává být bezpečno. V nedalekém městě eskalují nepokoje a na obří těžební plošinu autobusy přivážejí další a další pracovníky nejen z různých koutů rozpadající se Evropy. Mezi nimi je i mladý Makedonec Nikola. Frustrované Tereze okamžitě imponuje a nebezpečná známost obrátí její život naruby. Toho roku se v kraji bezprecedentně přemnožili losi. A hranici tajně překročí Goran a jeho lidé s jasným úkolem: najít Švába. Jejich hon rozpoutá peklo, kdy si nikdo není jistý, kdo je spojenec, kdo nepřítel a kdo je v právu. Kdo si tehdy začal a proč vlastně? Tereza tak bezděčně odhaluje jeden válečný zločin c dobře utajenou humanitární katastrofu, která se nás týká víc, než bychom chtěli.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Viktorie Hanišová: neděle odpoledne

Každá rodina má své tradice. Některá má navíc i tajemství. Život malého Tea ubíhá v pomalém, ubíjejícím rytmu. Odtažitá a samotářská matka ho vzdělává doma a namísto procházek ho vodí do komunitního náboženského centra. Pod stromečkem Teo vždycky najde jen další díl Káji Maříka. A otec každé nedělní odpoledne někam zmizí. Dospívání však nelze zastavit, a tak i Teova smutná rutina s nástupem do školy a novým kamarádem dostává první trhliny. A s ní i celá rodinná situace, obestřená mlčením, tajemstvím a smutkem. Čím více Teo stárne, tím víc se odtahuje od své rodiny. Ale i jeho vlastní samostatný život je nakonec všechno, jen ne spokojený: je v něm prázdné místo, které potřebuje zaplnit. Neděle odpoledne je příběhem o trápeních a tragédiích jedné rodiny, vyprávěným ze tří perspektiv. Co se synovi může zdát jako vyšinuté, z matčina nebo otcova hlediska najednou dává smysl. Je to kniha o vzájemném míjení i sbližování.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Barbora Haplová: Únikové cesty

Románová prvotina autorky literatury pro děti a grafické designérky vypráví citlivý příběh o složitém dospívání na českém venkově. Je lepší alkoholismus nebo snobismus? A co něžná tyranie nedělních návštěv a povinných bábovek? Kamila, Eda a Emilie žijí ve vesnici podomácku slepené ze zbytků starého světa. Než dospějí musí vymazat z paměti obraz roztříštěného skla, uzdravit si podlitiny, nenechat se stáhnout do bezedné hořkosti a osamělosti. To samé by ale měli udělat i dospělí.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Carl Chinn: Skuteční Peaky Blinders

Seriáloví Peaky Blinders nám představili násilné, ale navýsost stylové prostředí meziválečných městských gangsterů v čele s mocnou rodinou Shelbyových. Ale kdo byli skuteční Peaky Blinders? Existovali vůbec? Známý historik sociálních dějin a birminghamský rodák Carl Chinn po nich pátral celá desetiletí. Nyní odhaluje historický příběh proslulých rváčů. Seznámí vás také se skutečným Billym Kimberem, Darbym Sabinim či Alfiem Solomonem. A také s tím, proč hrdiny Birminghamu byly nakonec úplně jiné postavy.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Peter May: Ušlechtilá stezka

Otec a dospívající dcera bojují o přežití ve válkou zmítané Kambodži. Thriller skotského autora předkládá příběh plný nebezpečí i náhlého prozření v mezilidských vztazích.V roce 1978 je v Kambodži u moci komunistický režim. Jack Elliot se živí jako žoldák a lidský život - i ten jeho - má pro něj nízkou cenu. Když ho bohatý kambodžský uprchlík Áng Júon požádá, aby zachránil jeho rodinu před Rudými Khmery, Elliot počítá s tím, že tento úkol nemusí přežít ani on sám. Mezitím Elliotova dospívající dcera Lisa pohřbila matku a zůstala na všechno sama. Svého otce doposud považovala za mrtvého a je pro ni překvapením, když zjistí, že je naživu. Ve snaze neznámého rodiče poznat vyrazí až do dalekého Bangkoku, kde padne do zajetí. Příběhy otce a dcery - oddělených stovkami mil - se proplétají.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Jiří Padevět: 1945

Kratičké povídky, které dokumentují události v průběhu roku 1945, posledního roku války, a které se osobně dotýkaly jednotlivých lidí - ať už Čechoslováků, Němců či Sovětů.Rok 1945 přinesl konec války, zlo ale nikam nezmizelo. A najít si mohlo každého. Jiří Padevět přichází s novým souborem čtenářsky oblíbených mikropovídek. Ukazuje v nich v jiném světle rok 1945, který poválečná propaganda zobrazovala jako čas osvobození a světlých zítřků. Pozadí konce války bylo však pro mnoho lidí děsivé. V nepřehledných situacích nikdo nevěděl, kde končí spravedlnost a začíná msta, kdo je přítel a kdo nepřítel, kde číhá nebezpečí a kam se před ním ukrýt. Padevět čtenáře sugestivně vtahuje přímo do mezních životních okamžiků, nechává rozestoupit řádky učebnic a znovu se mezi nimi snaží oživit to, co čas pohřbil pod tiskařskou černí: osudy jednotlivých lidí, kteří se pod vahou dějin buď zlomili, nebo ji dokázali unést.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Pavlína Pořízková: No filter

To dobré, to špatné a to krásné ve výjimečném životě slavné modelky. Pavlína Pořízková se narodila v Československu sevřeném studenou válkou a po odchodu do Švédska se brzy prosadila jako modelka. Poprvé se objevila na obálce plavkového vydání Sports Illustrated v roce 1984. V roce 1989 byla tváří Estée Lauder a zároveň jednou z nejlépe placených modelek na světě. Při natáčení videoklipu k písni Drive kapely The Cars se potkala s jejich zpěvákem Ricem Ocasekem a byla to láska na první pohled. Jemu bylo čtyřicet a Pořízkové teprve devatenáct. Následující desetiletí s sebou přinesla svatbu, mateřství a počátky v roli spisovatelky. Později se však dostavil smutek, osamění, odloučení a nakonec rozvod. Po manželově smrti – a po odhalení hluboké zrady – ohromila Pořízková své fanoušky obrovskou zranitelností a odzbrojující upřímností, když se rozhodla sdílet se světem zkušenosti ženy, které nezbývá než začít znova. Tato kniha je chytrým a podmanivým pojednáním o zlomeném srdci, zármutku, kráse, stárnutí, vztazích, znovuobjevení a nalezení cíle. Pořízková zde v esejích odhaluje svoji duši a sdílí životní lekce, které ji mnohému naučily – často těžkým a bolestivým způsobem. Celý život ji lidé sledovali, je na čase, aby ji začali také poslouchat.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Taylor Jenkins Reid: Sedm manželů Evelyn Hugo

Román americké autorky vrací čtenáře do zlatých let Hollywoodu. Prostřednictvím redaktorky Monique Grantové je stárnoucí hvězda konečně ochotna poskytnout světu svá tajemství. Pro Monique je tou největší záhadou však to, proč byla vybrána právě ona.Stárnoucí ikona Evelyn Hugo je konečně připravená povědět světu pravdu o svém životě. Když ale ke spolupráci na interview přizve zcela neznámou Monique Grantovou, překvapí tím naprosto všechny, a nejvíc samotnou Monique. Mladá novinářka pak v pracovně přepychového manhattanského bytu fascinované poslouchá Evelynin životní příběh, který začíná v padesátých letech příjezdem do Los Angeles a vrcholí koncem let osmdesátých rozhodnutím od filmu nadobro odejít. Během vyprávění o životě plném bezohledné ctižádosti a hereččiných sedmi manželstvích začíná postupně vycházet najevo, že životy obou žen jsou osudným způsobem propojeny.

Podívejte se na knihu do katalogu.

Marek Toman: Panna

Román líčí na pozadí událostí druhé poloviny dvacátého století osud ženy, která se pokouší najít nezávislost. Ema chce mít kontrolu nad svým životem pevně ve svých rukou, ale její rodina, město a historické okolnosti se jí pokoušejí tu kontrolu vzít. Její příběh se odehrává v Příbrami, kde po konci druhé světové války propuká boj mezi pobožnými přívrženci zázračné Panny Marie svatohorské a komunisty. Emin otec je přitom na jedné a její bratr na druhé straně pomyslné barikády. Ani k jednomu z nich Ema nemá vřelý vztah. Navzdory všem se jí však podaří uzurpovat si pro sebe kousek zakázaného štěstí.

Podívejte se na knihu do katalogu.