Jan a Stanislava Kavanovi

Zveme do Zámeckého skleníku na letní výstavu uměleckých grafik Jana Kavana a sochařských děl Stanislavy Kavanové. Kurátorkou výstavy je PhDr. Milena Klasová.

Jan Kavan - kresba a volná umělecká grafika.
Převážně figurální kompozice jsou většinou oproštěny od jakéhokoli konkrétního prostředí, jejich proscénium prostě vymezuje plocha papíru. Stejně tak nadbytečný je kostým. Nahé tělo je nadčasové stejně jako lidská duše. Kresby jsou většinou vytvářeny v kombinaci s technikou air brush. V umělecké grafice nejčastěji pracuje v hlubotiskové technice leptu, kterou obohacuje o barevné soutisky tvarovaných matric. V oblasti užitého umění se uplatňuje jako ilustrátor, tvůrce Ex libris, navrhuje poštovní známky a příležitostně i plakáty. Se svou ženou sochařkou byli výtvarníky dvou animovaných filmů.

Stanislava Kavanová - monumentální socha pro interiér i exteriér, komorní plastika, portrétní tvorba a kresba.
Materiálem je nejčastěji pálená hlína, elektroporcelán, nebo bronz. Pro jednu z řady realizací v architektuře s úspěchem použila i litý beton. Pálená hlína byla i výhradním materiálem animovaného filmu, kterému spolu s manželem dali výtvarnou podobu. V sedmdesátých i osmdesátých letech její zájem osciloval mezi intimně laděnými motivy ženství a mateřství na jedné straně a expresivní persifláží a formálním experimentem na druhém pólu. Později vytváří řadu konstrukcí z porcelánových dílů a rezavého železa, kde lidská figura oproštěná od všech příkras se stává mementem emocí odvolávajících se k mytologickým předobrazům. Zdá se, jako by lidské tělo bylo pro autorku jen nezbytnou skořápkou pro zkoumání duševního obsahu. Proto ji obsesivně celým tvůrčím obdobím paralelně provází i zájem o lidskou tvář.

Výstava potrvá do 16. 8. 2018 a je otevřená v Zámeckém skleníku kromě pondělků v časech od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00. Vstupné 30 Kč dospělí, 20 Kč senioři a studenti.